вторник, 23 август 2011 г.

Барса прави шоу, отнесе Наполи с 5:0

За 35-и път в историята Барселона спечели трофея „Жоан Гампер”, с който каталунците по традиция представят отбора си за новия сезон. Испанският шампион размаза Наполи с 5:0 след голове на Сеск, Кейта, Педро и два на Лео Меси. Домакините играха с настроение и феновете определено останаха доволни.
Отличието се връчва от 1966 година, като досега само в 11 случая някой от гостуващите отбори го е печелил. За последно това направи Манчестър Сити през 2009-а.
Напълно очаквано по-голямата част от титулярите на Барса останаха на пейката. Сред тях бе и Лионел Меси, а двубоят започнаха Пике, Фабрегас, Иниеста и Вия.
Началото бе спокойно, като първия удар бе на Сеск в 8-ата минута, но Де Санктис улови. Малко след това страхотен гол на гостите бе отменен. При една центриране Хамшик бе в засада, но топката бе отиграна от Кавани, който със задна ножица я прати в мрежата, но напразно.
След това Пинто трябваше да спасява удар на уругваеца. Последва възможност пред Фабрегас, който обаче стреля твърде слабо и пропусна ситуацията.
На пръв поглед срещата вървеше равностойно, когато в 25-ата минута Барса вкара. Адриано проби отляво, стигна до аутлинията и върна към наказателното поле, където Фабрегас засече и отбеляза първия си, макар и неофициален гол като играч на Барселона.
Последва ново спасяване на Пинто, тъй като Наполи играеше добре. Лавеси се измъкна от Фонтас и стреля, но вратарят отрази. В 30-ата резултатът стана 2:0. Кейта засече подаване на Иниеста и вкара с глава.
До почивката Вия, а след това и Иниеста имаха възможности да реализират, но ги пропуснаха и така паузата дойде при аванс от 2 гола за Барса.
След паузата току-що влезлият Педро удари гредата с един добър удар. Секунди по-късно домакините нямаха късмет, защото удариха нови 2 греди. Първо Куенса, а след това отново Педро, този път при добавката.
В 56-ата минута Меси замени Сеск. Последва обаче, още един отменен гол, при който този път Кавани бе в явна засада.
В 61-ата минута резултатът стана 3:0. Изстрел на Меси се отби от гредата, а Педро бе на правилното място, за да вкара. Само 4 минути по-късно суперзвездата на каталунците сам завърши една многоходова атака в стил Барселона и реализира 4-о попадение.
В 77-ата минута Меси набързо реализира още един гол, този път след асистенция на Абидал. Няколко минути преди края Педро бе близо и до 6-ия гол, но изстрелът му мина покрай вратата. Така или иначе триумфът бе достатъчно убедителен.
Барселона: Пинто, Монтоя, Пике, Фонтас, Адриано, Тиаго, Кейта, Фабрегас, Иниеста, Кико Фемениа, Вия (Джонатан Дос Сантос, Куенса, Педро, Бартра, Сержи Роберто, Меси, Шави, Абидал, Масчерано, Бускетс)
Наполи: Де Санктис, Кампаняро, Канаваро, Бритос, Маджо, Инлер, Джемали, Досена, Кавани, Хамшик, Лавеси (Ароника, Маскара, Сантана, Розати, Грава)