вторник, 31 юли 2012 г.

България разнебити Полша

България удари Полша с 3:1 гейма в група "А" на летните олимпийски игри в Лондон
България удари Полша с 3:1 гейма в група "А" на летните олимпийски игри в Лондон. По този начин нашите си осигуриха участие на четвъртфиналите на турнира, след като преди това пометоха домакина Великобритания с класическа победа.

Изключителен мач за "трикольорите" изигра Цветан Соколов, който не спираше да изстрелва безпогрешно своите "снаряди" в нападение. Българите играха като истински отбор, а в защита извънземни спасявания направи Теди Салпаров.

В първата част "лъвовете" успяха не само да заличат преднината на поляците, но дори взеха партията с добър аванс от три точки. Нашите изтръгнаха равностойния втори гейм, в който имаха нужда от цели шест възможности за спечелването му.

След това българските национали се отпуснаха, но във важния четвърти гейм стиснаха зъби и макар да профукахме пет точки аванс, удържахме победата.

Мачът започна напълно равностойно до 4:4 точки, след което поляците дръпнаха с 6:4 след контраатака на Бартош Курек и ас на Збигнев Бартман.

Първата техническа пауза в сблъсъка дойде при 8:5 за нашите съперници, след грешка в атака на Тошко Алексиев. Последва блокада на Михал Винярски срещу Цветан Соколов и "лъвовете" се видяха изоставащи с цели четири пункта. След атака през центъра на Теодор Тодоров и блокада на Алексиев нашите успяха да стигнат до равенство 10:10.

Отново Тодоров поведе българите, а после много технична контра на Цецо Соколов ни даде аванс от 13:11 точки. Последва ново равенство, а второто техническо прекъсване дойде при минимална преднина за българите.

"Трикольорите" продължиха да поддържат преднина от две точки и след фантастичен ас на Виктор Йосифов поведохме с 18:16. Груба грешка в атака на Збигнев Бартман ни даде още една точка. България дори поведе с 23:19 пункта след блокада на Виктор Йосифов, а благодарение на зрелищен блок-аут на Тодор Скримов в края взехме първия гейм с 25:22.

Във втория гейм двата тима вървяха рамо до рамо и България имаше крехък аванс от 8:7 точки при първото техническо прекъсване в партията, благодарение на успешна атака на Тодор Алексиев.

Полша обърна резултата, но веднага последва обрат и преднина от 11:9 за българите след технична атака на Тодор Скримов и два мощни аса на Цецо Соколов, който "взриви" трибуните.

Курек и Загумни взеха нещата в свои ръце и Полша взе три поредни точки, след което българският селекционер Найден Найденов взе задължително прекъсване. Атака през центъра на Виктор Йосифов, както два поредни снаряда в нападение на Цецо Соколов и Тошко Алексиев ни върнаха в играта за партията.

След техническото прекъсване вече водихме с 18:15, но допуснахме да бъдем изравнени. Играта продължи точка за точка до 21:21, след което България отново поведе с една точка благодарение на Тодор Скримов.

Цецо Соколов изригна с ас и така поведохме с 23:21. Полските волейболисти съумяха да стигнат до равенство 24:24, а след това нашите имаха нужда от цели шест геймбола, за да изтръгнем частта с 29:27 след атака на Тодор Скримов.

Третата част започна с аванс от 3:1 за Полша. нашите успяха да изравнят, но след това поляците отново оформиха преднина от три точки, които поддържаха до 12:9, като един от най-активните за Полша бе Курек. Тодор Алексиев изпълни слаб сервис, при който намери мрежата и нашите отново изостанаха драстично. Второто техническо прекъсване в срещата дойде при 16:11 за полския състав.

Пенчев замени Алексиев при пасив от пет точки за нашия тим, който не успяваше да се противопостави на своя опонент в третия гейм. Поляците светкавично поведоха с 21:13 точки. Момчетата на Найден Найденов нямаха търпение третия гейм да завърши и бяха размазани в него с 25:13.

След отлична реакция на мрежата на Виктор Йосифов българите успаха да изравнят 2:2 в самото начало на четвъртия гейм. При 4:4 нашите показаха феноменална защита, отразиха мощната полска атака, след което Цецо Соколов изригна с истинска "гръмотевица", давайки аванс на България.

Прекрасна блокада на Николов и Алексиев ни донесе преднина от 7:4 и Андреа Анастази поиска прекъсване. веднага след това взехме още една точка, която вече ни даваше комфортен аванс от 8:4 при първото техническо прекъсване в четвъртата част.

Много технично включване на Ники Николов доведе резултата до 10:6 в наша полза. Залагайки на точността, вместо на грубата силна, Цецо Соколов изненада нашия противник и България дръпна с 12:7. "Лъвовете" поддържаха разликата от пет точки и до второто техническо прекъсване.

Въпреки невероятната игра на Теди Салпаров в защита, силният полски блок отрази атаката на България и така разликата бе сведена само до две точки в наша полза. Логично Найден Найденов взе таймаут, за да успокои своите възпитаници. След четири поредни точки в актива на противника, Цецо Соколов избухна с бомба в нападение за 17:15. Нов превъзходен блок на Полша обаче изравни резултата.

Атаката, с която поведохме с 21:19 точки бе може би най-запомнящата се в целия мач. Поляците отразиха две поредни мощни български атаки. Винярски дори върна топката от невероятно трудна позиция - в близост до рекламните пана, но след това Георги Братоев пусна кълбото много технично в полското поле, докато трима наши съперници бяха скочили за блокада.

Нашите удържаха преднината си, но при 24:23 точки Винярски сервира леко, нашите издебнаха съперника и след мощен удар на Йосифов взехме гейма с 25:23, а с това и мача!

БЪЛГАРИЯ - Полша 3:1 (25:22, 29:27, 13:25, 25:23)

БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев, Цветан Соколов, Тодор Скримов, Тодор Алексиев, Теодор Тодоров, Виктор Йосифов, Теодор Салпаров-либеро

Селекционер: Найден Найденов

Полша: Пьотър Новаковски, Михал Винярски, Бартош Курек, Збигнев Бартман, Лукаш Жигадло, Марчин Мозджонек, Кжиштоф Игначак-либеро

Селекционер: Андреа Анастази