понеделник, 20 юни 2011 г.

Българските волейболисти победиха с 3:1 Германия в Световната лига

Българският национален отбор по волейбол постигна много важна победа с 3:1 (26:24, 25:22, 20:25, 25:23) над Германия като гост. Състезателите на Радостин Стойчев изиграха силен двубой и спечелиха заслужено втората среща от четвъртия кръг в Бремен.

Капитанът в срещата Матей Казийски и съотборниците му подобриха значително представянето си спрямо първия мач, загубен с 2:3. Впечатляващо отново беше представянето на младия диагонал Цветан Соколов. Състезателят на "Тренто" отбеляза 26 точки и стана най-резултатен в двубоя.

В първите два гейма българите имаха превъзходство, благодарение на добрата си организация на полето. По-стабилната игра на блокада и успешният начален удар помогнаха за успеха. Националите направиха 14 успешни блокади срещи едва деветте в цели пет гейма в събота. Директните точки от начален удар бяха пет, а спечелените точки в нападение - 55 срещу 56 в първия мач.

Волейболистите, водени от Стойчев, стигнаха до три възможности за спечелване на първия гейм при 24:21. Германците успяха да изравнят, но веднага след това с две поредни точки българите спечелиха с 26:24. Във втората част Казийски и съотборниците му отново направиха 24:21, но след това бяха по-убедителни и след 25:22 поведоха с 2:0.

Домакините взеха добра преднина в третия гейм. През повечето време съставътна Раул Лосано водеше с поне три точки и не позволи на българите да изравнят. В края на частта Казийски направи добра серия на начален удар и българите стигнаха до 20:23. Тогава финландският съдия Партиайнен отсъди точка в полза на съперника, която Стойчев оспори. Все пак германците спечелиха гейма с 25:20.

Българският отбор показа стабилен характер и започна уверено четвъртия гейм. Соколов продължи със силните си атаки, а блокадата беше на добро ниво. Младият Николай Пенчев се включи успешно и спечели няколко точки в атака след технични отигравания. Българите взеха преднина и постепенно стигнаха до 25:23. Така те заслужено спечелиха мача и добавиха три точки към актива си.

Казийски остана далеч от най-успешните си дни в нападение, но изигра важна роля за победата. Капитанът на отбора завърши с 16 точки. Центърът Теодор Тодоров добави девет, а посрещачът Тодор Алексиев - осем. В състава на Германия най-резултатен стана Йохен Шопс с 16 точки, а Щефан Хюбнер и Роберт Кром направиха съответно 14 и 13.

Българските волейболисти имат 13 точки и са на второто място. Русия спечели два пъти с по 3:0 срещу Япония и е убедителен водач с най-високия възможен сбор от 24 точки. "Сборная" на практика си осигури място за финалните в надпреварата в Полша. Германия е на третото място с осем точки, а японците са четвърти с три.

В следващия кръг България посреща Япония във Варна, а германците са домакини на Русия.