четвъртък, 19 май 2011 г.

Порто сломи Брага и вдигна трофея в Лига Европа

Португалският шампион Порто успя да спечели Лига Европа, след като надви на финала Брага с минималното 1:0.

Срещата между двата тима се игра на стадион "Дъблин Арена" в ирландската столица Дъблин.

Това бе и първи финал от подобен турнир между два португалски клуба.

Отборът на Андре Вияш-Бояш като цяло надигра "Архиепископите" и напълно заслужено стигна до успеха.

Попадението в мача бе дело на Радамел Фалкао в 44-ата минута. Това бе негов 17-и гол с фланелката на "Драконите" в Лига Европа през този сезон.

Това е втора купа от втория по-сила евротурнир в историята на Порто, след като тимът триумфира в Купата на УЕФА (предишното име на турнира) през сезон 2002-2003. Тогава Порто надви на финала Селтик с 3:2.

Андре Вияш-Бояш пък стана най-младият наставник, триумфирал в турнира.

В първите няколко минути Порто наложи натиск над своя противник и "Драконите" владееха повече топката.

Въпреки, че момчетата на Андре Вияш-Бояш започнаха по-активно срещата, отборът на Брага имаше много добра възможност да открие резултата още в 4-ата минута.

Бившият футболист на Динамо (Москва) Кущодио излезе на много добра стрелкова позиция и отправи мощен удар от дъгата, но топката мина на около половин метър от вратата, пазена от Елтон.

Две минути по-късно Порто също можеше да създаде сериозна опасност.

Фреди Гуарин открадна топката от Родригес и опита да пробие в наказателното поле на Брага, но кълбото му бе отнето от противниковите бранители.

В 7-ата минута Хълк бе изключително близо да изведе "Драконите" напред в резултата.

Мощният бразилец направи фантастичен пробив по крилото и навлезе в наказателното поле на противника, след което отправи много тежък удар, който мина на сантиметри от страничната греда.

Кариоката продължи да тормози защитата на Брага и в 10-ата минута за пореден път се подигра на отбраната на "Архиепоскопите".

Той навлезе в наказателното поле на противника и центрира меко към Варела, но последният не успя да засече топката.

В следващите минути Порто натисна своя противник, опитвайки се да отбележи ранен гол във вратата на Артур.

Варела опита хубав удар с атрактивна задна ножица в 14-ата минута, след като топката стигна при него след едно изпълнение от корнер, но кълбото излезе в аут.

Брага не бе особено активен през първите минути, тъй като инициативата бе в Порто, но все пак Уго Виана се опита да изненада Елтон със силен удар от 35 метра.

Логично обаче топката излезе в аут и не застраши вратата на бразилския капитан на Порто.

В следващите минути Брага се активизира и тимът на Домингош Пасиенсия направи няколко добри атаки.

"Архиепископите" обаче така и не успяха да създадат опасно положение пред вратата на Елтон.

В 30-ата минута Фалкао бе на път да излезе очи в очи срещу Артур, но Силвио успя да го изпревари и да му попречи да излезе на добра позиция.

Порто постепенно започна отново да налага натиск над противника си и три минути по-късно Гуарин центрира отлично към Варела, но последният не успя да засече топката по най-добрия начин и ударът му бе неточен.

"Драконите" създаваха атака след атака в минутите до края на полувремето, стремейки се да стигнат до попадения.

В 44-ата минута Радамел Фалкао взриви трибуните на "Дъблин Арена", след като засече страхотно центриране на Фреди Гуарин с глава и откри резултата.

По този начин колумбийският национал увеличи сметката си в Лига Европа на 17 попадения.

Двата тима се оттеглиха в почивка при минимална преднина на Порто.

Като цяло първото полувреме бе доста по-добро за "Драконите", докато Брага предимно се защитаваше. Второто полувреме започна с отлична възможност за Брага да изравни.

Монсоро се възползва от грешка на Роландо и остана очи в очи срещу Елтон, но стражът на Порто по феноменален начин успя да спаси вратата си.

Футболистите на Порто реагираха като ужилени и създадоха 2-3 опасни атаки в следващите минути.

При една от тях Радамел Фалкао успя да се пребори за топката в наказателното поле на Брага, но ударът му бе неточен.

"Архиепископите" обаче отново натиснаха Порто и се забеляза, че отборът на Пасиенсия се откри и започна да атакува противника.

Брага продължи с атаките в следващите минути, но до чисти голови положения пред вратата на Елтон така и не се стигаше.

В 58-ата минути Брага имаше нова страхотна възможност да реализира, след като Елтон бе на път да допусне доста глупава грешка.

Бразилският страж бе излязъл извън наказателното си поле и срещу него имаше двама футболисти на Брага, но той запази хладнокръвие и ги финтира, след което прати топката в предни позиции.

В 64-ата минута Пауло Сезар центрира остро в наказателното поле на Порто, но нямаше кой да засече топката.

"Архиепископите" определено се справиха по-добре през първата половина на втората част.

Въпреки по-добрата игра на Брага, в 71-ата минута Порто можеше да реши всичко в този мач, след като бе на път да реализира.

Фреди Гуарин остана под топката след едно центриране и пропусна идеално положение да запише името си сред голмайсторите.

Няколко минути по-късно Брага имаше поредно добро положение през второто полувреме, което обаче бе пропиляно.

До края на срещата "Драконите" запазиха преднината си от едно попадение и в крайна сметка триумфираха с трофея от Лига Европа.

ПОРТО - БРАГА 1:0
[1:0] Фалкао 44'

ПОРТО: Елтон, Перейра, Гуарин (73 - Белуши), Моутиньо, Фалкао, Хълк, Роландо, Варела (79 - Джеймс Родригес), Сапунару, Фернандо, Отаменди

БРАГА: Артур, Родригес (46 - Кака), Паулао, Сезар, Гарсия, Лима (66 - Мейонг), Кущодио, Силвио, Алан, Виана (46 - Виана), Вандиньо

Стадион: "Дъблин Арена", (Дъблин, Ирландия)
Рефер: Карлос Веласко Карбальо