сряда, 6 юни 2012 г.

Давид Ферер проби "голямата четворка" на "Ролан Гарос"

След като в два последователни и в три от последните четири турнира от Големия шлем първите четирима в ранглистата - Новак Джокович, Рафаел Надал, Роджър Федерер и Анди Мъри, неизменно оформяха полуфиналните двойки, "голямата четворка" най-после беше пробита.

Световният номер 6 Давид Ферер победи Мъри с 6:4, 6:7 (3), 6:3, 6:2 и след 3 часа и 45 минути заслужи първия си полуфинал на "Ролан Гарос" и трети в турнирите от шлема след US Open 2007 и Australian Open 2011.

Двамата направиха страхотна битка, като в 40 гейма разиграха общо 299 точки. Почти всеки гейм минаваше през поне едно равенство. Ферер отново демонстрира изключителната си защита и показа много стабилна психика, като се възползва от почти всяка грешка в играта на Мъри.

Очаквано шотландецът беше по-агресивният играч, но към 49-те си печеливши удара прибави цели 59 непредизвикани грешки. Световният номер 5 направи значително по-малко грешки - 32, колкото бяха и уинърите му.

Първите два сета продължиха 2 часа и 13 минути. Ферер и Мъри започнаха с по един солиден сервис гейм, а в третия шотландецът пропусна няколко точки за пробив. Испанецът не само се справи с трудната ситуация, а на свой ред проби още в следващия гейм.

Мъри имаше няколко възможности да вземе подаването на съперника и в крайна сметка успя да го направи при седмия си брейк пойнт, при това в гейма, в който Ферер сервираше за сета. Испанецът не се притесни от пропуснатия шанс и веднага отговори с рибрейк, който му осигури аванс в резултата.

Двамата направиха страхотна битка, като в 40 гейма разиграха общо 299 точки и почти всеки гейм минаваше през поне едно равенство

Двамата размениха по един пробив в първите два гейма на втория сет, след което имаше кратко прекъсване заради дъжд. В следващите четири части нямаше нови пробиви. Мъри за втори път успя да вземе сервис гейма на Ферер за 4:3, но испанецът отново отговори с рибрейк.

Стигна се до тайбрек, в който Мъри взе инициативата и поведе с 5:1. Ферер намали изоставането си до 3:5, но при свой сервис световният номер 4 стигна до успеха и изравни сетовете, след като в тази втора част спечели само една точка повече - 41 срещу 40.

Мъри взе първия гейм на третия сет, след което отново заваля дъжд. След подновяването на играта Ферер спечели три поредни гейма. Мъри успя да върне пробива и да изравни до 3:3. Испанецът обаче веднага си върна предимството и с три поредни гейм и два пробива спечели сета след 50 минути игра.

Четвъртият сет отново започна с размяна на пробиви в първите два гейма. След това двамата изиграха поредните маратонски геймове, но испанецът беше много по-стабилен, докато шотландецът често прибързваше. Ферер спечели пет от последните шест гейма, а с това и четвъртия сет за 42 минути.

В полуфиналите втората ракета на Испания ще се изправи срещу своя сънародник и шесткратен победител в турнира Рафаел Надал. В горната част на схемата световният номер 1 Новак Джокович и поставеният под номер 3 Роджър Федерер ще повторят сблъсъка си от миналата година.