неделя, 17 юни 2012 г.

Германия продължи победния си ход

Германия победи Дания с 2:1 и с 9 точки спечели група В на европейското първенство. По този начин германците ще играят на четвъртфинала срещу Гърция.

Лукас Подолски записа мач номер 100 за националния отбор и отбеляза юбилея с гол. После датчаните изравниха, но десет минути преди края Ларс Бендер вкара победния гол.

Дания отпада от турнира след една победа, две загуби и достойно представяне. А маршът на Германия продължава.

За този мач Жером Боатенг бе наказан заради два жълти картона и вместо него в игра се появи Свен Бендер. Всички други титуляри бяха на терена, което потвърди думите на треньора Льов: никакво подценяване и пестене.

Датският треньор Мортен Олсен пък пусна Якоб Поулсен на мястото на контузения Ромедал. Останалите играчи бяха на терена и срещу Португалия.

Още във 2-ата минута след пас отляво Мюлер нанесе удар от воле, който премина малко над гредата. Датчаните отвърнаха с далечен удар на Бендтнер с глава, хванат от Нойер без проблеми.

В тази начална фаза на бърза и открита игра най-големият пропуск бе на Томас Мюлер. След пас на Подолски отляво той не намери добре топката и от непосредствена близост би слабо, давайки възможност на Андерсен да хване топката.

Впоследствие германците продължиха да доминират, с многоходови акции не оставяха датчаните да играят много с топката. И в 19-ата минута натискът даде резултат.

Тогава Мюлер навлезе отдясно, пусна топката успоредно на голлинията, Гомес леко я отклони и тя стигна до Подолски. Юбилярът стреля, топката мина през ръцете на вратаря и влезе в мрежата – 1:0 за Германия.

Но Дания отвърна бързо – в 24-ата минута след корнер Бендтнер върна топката към малкото поле, където оставеният абсолютно непокрит Крон-Дели изравни с глава – 1:1.

Германците бяха по-добрия отбор и след това и създадоха много положения. В 33-ата минута Марио Гомес сътвори голям пропуск, когато след корнер не намери добре от воле топката и не успя да порази целта. Малко по-късно след непряк свободен удар Подолски изстреля истински снаряд, но той профуча малко над напречната греда.

В 41-ата минута след двоен пас и грешка на датски бранител Кедира можеше да вкара втория гол, но не уцели отблизо вратата. След това и Гомес слаломира между датската защита, но малко не му достигна да изпревари вратаря. Така до почивката нов гол не падна.

Втората част започна със страхотна възможност за Дания. В 51-ата минута след няколко разменени паса Якоб Поулсен нанесе силен удар, след който топката облиза от външната страна дясната греда на вратата на Нойер.

Последва по-сив период в мача, в който топката беше разигравана между двете наказателни полета. Шюрле накара датският вратар да спасява (68-а мин.), Цимлинг опари пръстите на Нойер.

По това време португалците вече водеха в резултата, на Дания трябваше задължителна победа. Но те нямаха силата да се наложат над германците.

В 80-ата минута след фамозен диагонален пас през центъра на датската отбрана топката стигна до Лапс Бендер, който отляво с диагонален удар прати точно топката в мрежата – 2:1 за Германия.

До края Агер имаше шанс да стреля отблизо с глава след корнер, но прати топката в аут. Така Германия спечели мача и се класира за четвъртфинала на Евро 2012, а Дания достойно отпадна.

Дания – Германия 1:2

0:1 Подолски (19)

1:1 Крон-Дели (24)

1:2 Бендер (80)

Дания: Андерсен, Якобсен, Кяер, Агер, С. Поулсен, Квист, Ериксен, Я. Поулсен (82-Никелсен), Цимлинг (79-К. Поулсен), Крон-Дели, Бендтнер

Германия: Нойер, Бендер, Хумелс, Бадщубер, Лам, Кедира, Швайнщайгер, Мюлер (84-Кроос), Йозил, Подолски (64-Шюрле), Гомес (74-Клозе)