събота, 3 март 2012 г.

Aнди Мъри нанесе първа загуба на Новак Джокович този сезон

Световният номер 4 Анди Мъри нанесе първа загуба за сезона на най-добрия тенисист през последните 12 месеца - Новак Джокович. Шотландецът детронира трикратния шампион в Дубай в полуфинален мач, продължил едва 82 минути.

Джокович, който спечели турнира в емирствата през последните три години, се представи много под нивото си, докато Мъри показа качествен тенис и агресивна игра. Шотландецът си върна за изпусната победа в полуфиналите на Australian Open, когато сърбинът спечели петсетова драма, продължила 4 часа и 50 минути.

В първия сет Мъри спечели 16 от общо 17 разигравания при свой първи сервис. След размяна на сервис геймове до 2:2 той напълно надигра своя съперник, като не му позволи да спечели нито гейм до края на сета.

Серията на Мъри нарасна до седем поредни гейма, което му позволи да поведе с пробив и 3:0 във втората част. Стигна се до 5:2 в полза на шотландеца, но Джокович успя да изравни до 5:5. Това обаче бе всичко, което световният номер 1 направи в този мач.

Мъри направи четвъртия си пробив в мача, след което при свой сервис сложи точка на спора. Шотландецът направи 5 аса срещу 2 на съперника и спечели 85% от разиграванията при свой първи сервис.

Третият в основната схема в Дубай реализира 4 от 5 шанса за пробив и спечели 21 точки от ретур. В крайна сметка Мъри спечели 12 точки повече от съперника - 59 срещу 47, и напълно заслужи първото си участие на финал в Дубай.

В спор за трофея Мъри ще се изправи срещу победителя от мача между четирикратния шампион Роджър Федерер и осмия в схемата Хуан Мартин дел Потро.