неделя, 4 март 2012 г.

Барса победи Хихон с човек по-малко

С два късни гола на Сейду Кейта и Шави Барселона стигна до много трудна победа с 3:1 над Спортинг Хихон в мач от 25-я кръг на испанската Примера Дивисион, игран на стадион "Ноу Камп".
Успехът дойде много трудно за каталунците, тъй като те трябваше да играят без наказания Лео Меси. Освен това почти половин мач те бяха с човек по-малко заради директния червен картон на Жерард Пике в началото на второто повреме.

Преди това Барса изигра слабо първо полувреме, но поведе в резултата чрез Андрес Иниеста. С човек повече обаче Хихон много бързо успя да изравни и изглеждаше, че контролира мача. В 79-та минута обаче Сейду Кейта вкара страхотен гол, а малко след това Шави оформи крайния резултат.
Така отборът на Пеп Гуардиола съкрати временно аванса на мадридчани на 7 точки преди утрешния мач на Реал срещу Еспаньол.
 В първите минути на мача Барса започна активно. Още във 2-та минута Педро получи подаване в наказателното поле и засече топката от десетина метра, но я прати над вратата.

Малко по-късно отново Педро опъна мрежата на Спортинг Хихон, но съдията правилно отсъди засада.

Адриано пък взриви трибуните с изключително мощен пробив между двама защитници и накрая отправи диагонален удар от малък ъгъл, топката мина покрай вратаря, но и покрай вратата.

В 16-та минута Дани Алвеш имаше претенции за дузпа за нарушение срещу него в наказателното поле, но при ситуацията защитникът на Спортинг го бутна от към рамото и само леко си помогна с ръка, така че съдията трудно можеше да отсъди нарушение.

След активното начало на каталунците, постепенно натискът започна да отслабва. Барса продължаваше да владее топката през цялото време, но все повече се затрудняваше да стига до опасности пред вратата на Хихон.

Едва към края на полувремето имаше активизиране. Първо Фабрегас бе изведен в наказателното поле и можеше да пробва директен удар, но реши да подава и сбърка. След получилия се корнер Барса за втори път имаше претенции за дузпа, като в този случай имаше доста повече основания, тъй като при скок за високата топка Кейта бе блъснат в гърба.

Все пак в 42-та минута каталунците откриха резултата след хубава комбинация. Адриано се включи остро и размени двойно подаване пред наказателното поле с Кейта, излезе сам срещу вратаря но вместо да стреля чукна назад към Иниеста и за халфа остана само да засече на празна мрежа.

Минута преди края на полувремето Фабрегас имаше нов добър шанс, получавайки извеждащо подаване от Дани Алвеш и този път от малък ъгъл стреля, но бе неточен.

Първото полувреме завърши така, сякаш всичко е решено. Секунди след началото на второто полувреме обаче нещата се нажежиха заради директния червен картон на Жерард Пике. До него се стигна след контраатака на Хихон, при която след щастлив рикошет ____ излезе зад защитата сам срещу вратаря. Точно преди да влезе в наказателното поле обаче Пике го фаулира отзад и съдията спази правилника, показвайки директен червен картон.

И гостите се възползваха почти веднага от численото си превъзходство. Менди финтира Адриано по крилото и отправи остро ниско центриране пред вратата, където влезлият току що като резерва Давид Барал изпревари Валдес и засече под носа в мрежата му.

Барса се опита да отвърне, но за малко да получи нов гол. В 55-та минута гостите имаха много опасно положение, при което трима души бяха в наказателното поле на Барса срещу само двама защитници, но финалният пас бе лош и Ор

Пеп Гуардиола реагира, като пусна двама нападатели в лицето на Тейо и Алексис на мястото на Фабрегас и неубедителния Педро. И чилиецът можеше да отбележи с първото си докосване в мача. Иниеста го изведе на чиста стрелкова позиция в наказателното поле, но Алексис реши първо да си спре топката и това позволи на защитник да избие в корнер.

В 69-та минута каталунците трябваше да получат задължителна дузпа заради повече от очевадно умишлена игра с ръка на защитник в наказателното поле. Съдията обаче не видя ситуацията и замълча.

Времето течеше, а гостите се бяха подредили много добре в защита и Барса имаше сериозни затруднения.

Десет минути преди края обаче миг на гениалност от Сейду Кейта донесе така важния втори гол. Малиецът получи подаване пред наказателното поле, напредна няколко крачки и отправи изключително прецизен фалцов удар, който прати топката неспасяемо в горния далечен ъгъл на вратата.
При това положение нещата станаха лесни и Шави окончателно сложи точка на спора три минути преди края. Той бе изведен от Иниеста сам срещу вратаря и технично го прехвърли.
В допълнителното време пък Барселона завърши мача с 9 души, тъй като Алексис получи контузия и директно се прибра в тунела.