четвъртък, 7 юли 2011 г.

България не удържа Полша. От 2:1, до драматичното 2:3

България загуби нещастно от Полша с 2:3 гейма (25:20, 23:25, 14:25, 25:22, 15:13) в среща от Група "Е" на финалите в Световната волейболна лига.

Двубоят в Гданск, пред повече от 10 000 зрители, бе изключително драматичен и "лъвовете" могат само да съжаляват за изпуснатата победа.

Волейболистите ни изиграха отлично срещата, но в решителните моменти се огънаха и пропуснаха да се поздравят с успеха.

В началото момчетата на Радо Стойчев бяхме разконцентрирани и подариха първия гейм на Полша. След това Казийски и компания разпилаха домакините и поведоха с 2:1, но се стигна до тайбрек, в който поляците показаха по-здрави нерви и взеха победата.

В другата среща от нашата Група "Е" Аржентина постигна победа над Италия с 3:1 гейма (20:25, 25:20, 25:22, 25:22).

В четвъртък Радостин Стойчев ще изведе националите срещу Аржентина, като двубоят е от 18:15 часа българско време, а в петък срещаме Италия. В Група "F" пък са отборите на Бразилия, Русия, САЩ и Куба.

Волейболистите на Полша започнаха много мотивирано мача и в началото на първия гейм дръпнаха с 4:2. "Лъвовете" обаче бързо се съвзеха и след точки на Матей Казийски и Цветан Соколов изравниха - 4:4. Последваха три последователни точки за домакините и първото техническо прекъсване дойде при 8:6 в полза на Полша.

Родните национали изглеждаха малко сковани в тази първа част и допускаха елементарни грешки, от което се възползваха поляците и бързо успяха да направят разлика - 16:12 при второто техническо прекъсване. До края на тази част "лъвовете" така и не се съвзеха и Полша взе първия гейм с 25:20.

Момчетата на Радо Стойчев дръпнаха с две точки в началото на втория гейм, но поляците записаха три поредни и ни обърнаха - 2:3. Тази част продължи точка за точка, като първото техническо прекъсване бе при 8:7 в полза на домакините.

"Лъвовете" успяха да поведат - 10:9, но Ручиак и Пьотър Новаковски дадоха аванс на поляците - 15:13, а второто техническо прекъсване дойде при 16:14 за тях. Блокада на Христо Цветанов доведе до 18:18.

Последваха нови равенства - 19:19, 20:20, 21:21, 22:22 и 23:23. Тогава Бартман изкара топката в аут, а Матей Казийски разнебити блокадата на домакините - 25:23 за нас и 1:1 гейма.

В третата част "лъвовете" разнебитиха домакините и направо се подиграха с поляците, които не знаеха къде се намират. Точките започнаха да валят в полза на родните национали, като първото техническо прекъсване дойде при 8:3 за България. Това обаче не бе всичко.

Момчетата на Радо Стойчев продължиха да разпиляват плахите поляци и разликата набъбна на 13:6, а второто техническо прекъсване дойде при 16:10 за нас. До края на тази част "лъвовете" се забавляваха, затвориха гейма с 25:14 и поведоха с 2:1.

Четвъртата част започна точка за точка, като "лъвовете" дръпнаха с 5:4, но след това домакините записаха три поредни точки и първото техническо прекъсване дойде при 8:5 за Полша.

Това се отрази негативно на родните национали и те записаха няколко поредни грешки, което даде солидна преднина на поляците 16:10 при второто техническо прекъсване.

Домакините поддържаха разликата, като "лъвовете" едва към края се вдигнаха, но нямаха шанс да се върнат в този гейм, който бе взет от Полша с 25:20. Така се стигна до тайбрек.

Той не започна добре за българите и домакините поведоха лесно с 7:2, а прекъсването дойде при 8:3. Поляците продължиха да доминират и дръпнаха с 11:4.

Тогава обаче "лъвовете" се разяриха, показаха световен волейбол и размазаха съперника, за да изравнят при 12:12. Последва обаче грешка на Казийски и последна точка за Полша за 15:13 и 3:2.

ПОЛША - БЪЛГАРИЯ 3:2 гейма (25:20, 23:25, 14:25, 25:22, 15:13)
ПОЛША: Лукаш Жигадло, Збигнев Бартман, Пьотър Новаковски, Марчин Мозджонек, Михал Ручиак, Бартош Курек - Кжиштоф Игначак-либеро (Павел Воицки)
Селекционер: Андреа Анастази