петък, 1 юли 2011 г.

България загуби, но отива на финалите на Световната лига

Националите ни по волейбол се класираха на финалите на Световната лига, въпреки загубата от Русия с 2:3 гейма (14:25, 25:23, 13:25, 25:22, 12:15).

Нашите имаха нужда от два гейма в днешния двубой, за да могат да си гарантират мястото в световните финали.

В крайна сметка успяхме да постигнем целта си и взехме това, което ни беше нужно от днешния мач.

Мачът се игра в зала "Конгресна" във Варна, а прекрасната публика, която бе дошла да подкрепя момчетата ни, помогна много на "Лъвовете".

Благодарение на двата спечелени гейма, националите ни си осигуриха виза за Гранск и финалите от 6-и до 10-и юни.

Първият гейм започна много силно за руснаците, които бързо ни дръпнаха с четири точки - 5:1.

Гостите тотално смазаха наще в началото на срещата, а при гореспоменатия резултат се наложи Стойчев да направи техническо прекъсване.

След кратката почивка Цецо Соколов бе точен за 2:5 в полза на гостите.

В следващите минути обаче руснаците увеличиха преднината си с една точка и отново ни поведоха с 4 пункта - 7:3 в тяхна полза.

Първата част продължи да върви зле за нашите момчета и руснаците ни дръпнаха първо с 8:4, а след това и с 9:4, благодарение на добрите изяви на Хтей и Волков.

Преднината на "Сборная" продължи да нараства и имаше момент, в който нашите губеха с 6 точки - при резултат 17:11 за руснаците.

В играта на българите имаше доста грешки и това до голяма степен ни попречи да покажем това, което можем в първата част.

Гостите ни дръпнаха още и поведоха с 22:14, след което безпроблемно взеха гейма след три последователни точки и 25:14.

Вторият гейм започна по-добре за нашите момчете и те поведоха с 4:3, благодарение на три хубави атаки.

След това обаче гостите направиха пет поредни точки и обърнаха развия на мача в тяхна полза, повеждайки с 8:4.

Руснаците продължиха да държат инициативата и увеличиха преднината си на 10:5, но след това ние намалихме разликата само на три точки.

Резултатът бе 16:13 в полза на гостите, но нашите момчета продължиха да играят добре и намалиха пасива на два пункта при 19:17 за Русия.

Разликата стана само точка при 18:19, а след това направихме обрат и поведохме с 23:21.

До края на гейма нашите смачкаха противника и взеха частта с 25:23, като по този начин изравниха геймовете.

Третата част бе по-добра за руснаците и те ни смачкаха с 25:13.

Гостите поведоха в резултата набързо с 3:1, а след това увеличиха преднианта си на 5:2.

Нашите обаче изравниха до 7:7, след което руснаците взеха отново инициативата в своя полза и дръпнаха с 16:12.

Преднината на гостите стана още по-убедителна след няколко минути - 20:13.

След това "Сборная" направи пет последователни точки и спечели самия гейм.

Четвъртият гейм започна с леко предимство за руснаците, които държаха нещата под свой контрол в началото на частта.

Гостите имаха преднина от една точка до 5-ата точка, когато водеха с 6:5, а след това увеличиха аванса си на 3 пункта, повеждайки с 8:5.

"Сборная" продължи да играе по-добре и дръпна на нашите с цели 5 точки - 11:5. Все пак обаче нашите показаха зъби и намалиха на 13:16.

След няколко разигравания България направи шокиращ обрат и поведе с 22:19 над руснаците, които обаче веднага след това намалиха аванса ни на две точки.

До края на частта обаче нашите доминираха и взеха гейма с 25:22. Благодарение на двата спечелени гейма, нашите успяха да се класират за финалната фаза на Световната лига.

В тайбрека нашите момчета се представиха достойно, но въпреки това загубиха с 15:12 и пропуснаха да вземат мача.

БЪЛГАРИЯ - РУСИЯ 2:3 (14:25, 25:23, 13:25, 25:22, 12:15)

БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков, Цветан Соколов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Теодор Тодоров, Виктор Йосифов - Владислав Иванов-либеро (Мартин Божилов, Георги Братоев, Николай Пенчев, Владимир Николов)
Старши-треньор: Радостин Стойчев

РУСИЯ: Сергей Гранкин, Максим Михайлов, Тарас Хтей, Денис Бирюков, Александър Волков, Дмитрий Мусерский - Александър Соколов-либеро (Дмитрий Илиних)
Старши-треньор: Владимир Алекно