петък, 1 април 2011 г.

Евролигата ще има нов шампион

Баскетболната Евролига ще има нов шампион. Пред страхотните си фенове в Атина баскетболистите на Панатинайкос победиха Барселона със 78:67 и след 3-1 победи в 1/4финалната серия елиминираха победителя от миналата година.

ПАО се класира за финалната четворка напълно заслужено, след като спечели последните 3 двубоя.

Домакините започнаха устремно и дръпнаха с 6:0, но Барса не се притесни и бързо изравни при 9:9. Все пак Зелените имаха преднина от 16:12 след първата четвърт.

Във втората серия от 8 поредни точки изведе каталунците напред при 24:20, но тимът от Атина отговори с поредица от 11:2 за 31:26 в своя полза. Хуан Карлос Наваро набързо вкара 5 точки и изравни, като на почивката Панатинайкос водеше само с 34:33.

В третата четвърт домакините заиграха много здраво в защита, а в атака започнаха умелно да разчитат на центровете си. Вугиукис вкара няколко точки и ПАО отвори разлика от 48:40.

Барса трудно бележеше, а след тройка на Костас Царцарис в последната атака на домакините, те се оттеглиха при страхотна преднина от 56:47 преди решителните последни 10 минути.

В тях играта на гостите отново не потръгна. Димитрис Диамантидис взриви феновете с точен изстрел отдалеч 7 минути преди края за 61:50, а след това добави и още 2 точки и разликата скочи до 13 точки.

Барса се приближи до 62:68 след кош на Фран Васкес минута и 30 секунди преди края. Последва серия от нарушения, като след 2 фаула на Диамантидис 38 секунди преди края ПАО поведе със 72:64. Алан Андерсън обаче бе фаулиран от  тройката в ответната атака и не сгреши нито веднъж от линията, сваляйки разликата до 5.

Ник Калатес обаче остана хладнокръвен и също вкара два фаула, а след пропуск на каталунците от дистанция, Андонис Фоцис вкара още два и гарантира знаменития триумф на Панатинайкос.
Калатес реализира 12, а Диамантидис и Фоцис добавиха по още 11 точки за победата на гръцкия тим.