неделя, 3 април 2011 г.

Христо Маринов спечели бронз на европейското по борба

Българинът Христо Маринов спечели бронзов медал в категория до 84 кг на европейското първенство по класическа борба в Дортмунд. Той победи с 2:1 части (1:0, 0:1, 1:0) поляка Дамян Яниковски, след като се класира за схватката за третото място с репешажи.

Световният шампион Маринов и неговият съперник си размениха по една част с по точка разлика, след като и двамата успяха да удържат позициите си при партер. В третата част съдията изтегли синя топка за партер и Яниковски получи правото да атакува.

Маринов обаче запази 100-процентовия си актив на шампионата при защитата и спечели първия бронзов медал за българските класици. Това е общо петото отличие за националния тим в Дортмунд.

"Знаехме, че повечето схватки ще бъдат решавани от партер и затова наблегнахме на тренировки именно в тази част, специално на защитата. Ако бях победил украинеца, можех да стигна до финала, но специално в този двубой не бях напълно съсредоточен и не дадох всичко от себе си", заяви Маринов след схватката за бронза.

Европейски шампион в категорията стана украинецът Васил Рачиба, който отстрани Маринов на четвъртфинал. В решителния сблъсък за титлата Рачиба победи с 2:1 части (1:0, 0:2, 1:0) руснака Алан Хугаев.

В категория до 55 кг, където Александър Костадинов беше отстранен в квалификациите, победител стана арменецът Роман Амоян. Въпреки че се бореше с разбита глава, Амоян надви за златото украинеца Вюгар Рахимов с 2:0 части (1:0, 4:0). Брозновите медали останаха за Елбек Тажию от Беларус и азербайджанеца Елданис Азизли.

Руснакът Амбако Вашадзе спечели златото в категория до 66 кг, в която Емилиян Тодоров отпадна на четвъртфинал. Той надви във финала унгарския си съперник Тамаш Льоринц с 2:1 части (1:0, 0:1, 4:1), докато бронзови отличия спечелиха Виталий Рахимов (Азербайджан) и Александър Максимович (Сърбия).

Унгарецът Михай Деак Бардош взе бронзов медал в категория до 120 кг, след като отстрани българина Иван Иванов, а след това надви естонеца Хейки Наби с 2:0 части (2:0, 1:0). Златото спечели руснакът Хасан Бароев след победа с 2:1 части (1:0, 0:1, 2:0) срещу турчина Риза Каяалп, докато последният бронзов медал остана за Юрий Патракиев (Армения).