неделя, 28 август 2011 г.

Манчестър Юнайтед унищожи жалкия Арсенал

Манчестър Юнайтед не остави и капчица съмнение за сериозните проблеми в състава на Арсенал и размаза отбора на Арсен Венгер с 8:2 в мач от третия кръг на английската Висша Лига, игран на стадион "Олд Трафорд".

"Червените дяволи" имаха категорично преимущество през почти целия мач, докато защитата на "артилеристите" бе тотално неорганизирана и правеше грешка след грешка.

Въпреки това мачът можеше и да има поне малко по-различно развитие, ако Робин ван Перси не бе пропуснал да изравни резултата 1:1 от дузпа в средата на първото полувреме.

Преди това Дани Уелбек бе открил резултата, а след това Ашли Йънг и Уейн Руни направиха 3:0. В самия край на първото полувреме Тио Уолкът върна един гол, а след почивката Арсенал имаше две добри атаки.

Юнайтед обаче отново вдигна темпото и вкара нови три гола в рамките на само 6 минути. Уейн Руни вкара за втори път от фаул, а след това се разписаха Нани и Парк.

Робин ван Перси върна още един гол, но десет минути преди края Уейн Руни оформи своя хеттрик от дузпа.

В даденото от съдията продължение Юнайтед вкара и осми гол, след нов прекрасен удар на Ашли Йънг.

Арсенал пък за пореден път завърши мача с човек по-малко заради червения картон на Карл Дженкинсън.

След победата си Манчестър Юнайтед излезе начело в класирането с по-добра голова разлика от Манчестър Сити, докато "артилеристите" остават в дъното със само една спечелена точка.

От състава на домакините отсъстваха контузените Рафаел и Неманя Видич, както и продължаващият да има проблеми с вирусно заболяване Дарън Флечър. Много по-сериозно обаче бе положението при гостите, където липсваха цели 6 основни футболисти. Жервиньо, Сонг и Фримпонг бяха наказани, а Уилшър, Вермаелен и Саня  отсъстваха заради контузии. Заради контузии не бяха на разположение и резервите Скилачи, Диаби и Гибс. Поради тази причина дебют с първия отбор направи младокът от втория отбор Франсис Коклен.

Манчестър се възползва от проблемите в състава на гостите и започна мача с шеметно темпо. Още в 3-та минута Смолинг проби по дясното крило и поднесе назад към Клевърли, който стреля от границата на наказателното поле, но на метър встрани от вратата.

Минута след това Уейн Руни стреля силно, но право в ръцете на Шчесни. След още няколко минути Ашли Йънг даде извеждащ пас за Дани Уелбек зад защитата на гостите, но нападателят си поведе лошо топката и това му попречи да нанесе завършващия удар точно.

В следващата атака Уейн Руни даде подобен добър извеждащ пас към Ашли Йънг, но този път крилото не си поведе добре топката. В 10-та минута Дани Уелбек игра добре в наказателното поле и поднесе топката за удар от упор на Йънг, но в решителния момент Коклен се хвърли и попречи.

В 11-та минута Арсенал стигна до първи удар, но Тио Уолкът стреля много слабо.

Последваха няколко минути спокойствие, но то явно само приспа бдителността на Арсенал, чиято защита бе под всякаква критика. В 20-та минута ниско центриране пред вратата мина почти цялото наказателно поле и това предизвика агресивен спор между Тио Уолкът и Карл Дженкинсън. При продължението на същата атака ново недоразумение на централните бранители на Арсенал доведе до много лек гол за Юнайтед. Наглед безопасно копване на Андерсон не бе изчистено от Джору, Косиелни също гледаше и това позволи на Дани Уелбек да се пребори и да чукне с глава под носа на Шчесни и да го прехвърли с глава.

Три минути след този гол Крис Смолинг получи извеждащ пас и след като преодоля Траоре нанесе диагонален удар покрай вратата. Пропускът му спести и ненужни полемики, тъй като при паса Смолинг определено бе в засада.

В 26-та минута противно на логиката на игра Арсенал можеше да изравни резултата, тъй като получи дузпа. Аршавин изведе Тио Уолкът в наказателното поле и той изпревари Еванс, който го дръпна с ръка отзад. Съдията правилно посочи бялата точка и Робин ван Перси застана зад топката. Ударът му обаче бе спасен блестящо от Де Хеа.

И след като пропусна шанса си за изравняване, само две минути по-късно Арсенал получи втори удар. Ашли Йънг финтира съперник пред наказателното поле и отправи хирургически прецизен фалцов удар, който заби топката право в горния далечен ъгъл на вратата.

За Арсенал единственият футболист, който вещаеше някаква заплаха бе Андрей Аршавин и руснакът нанесе нелош удар по земя от петнайсетина метра, но Де Хеа за втори път показа класа и спаси с една ръка, а след това парира и добавка от малък ъгъл.

На другия край на терена Уейн Руни даде дълго центриране към далечната греда и там Уелбек се хвърли с летящ плонж и засече с глава, но неточно покрай гредата.

Това бе и последното действие на нападателя, който няколко минути по-късно получи неприятна контузия в бедрото и трябваше да бъде заменен. Вместо него обаче не влезе Димитър Бернатов, а Хавиер Ернандес.

Пет минути преди края на полувремето Юнайтед нанесе и трети удар. Домакините спечелиха пряк свободен удар пред вратата. Уейн Руни застана зад топката и прехвърли стената, пращайки топката неспасяемо в незащитения ъгъл на вратата. Това бе и неговият 150-ти гол за Манчестър Юнайтед, с което той изравни Рууд ван Нистелрой и Пол Скоулс.

Все пак Арсенал се оттегли на полувремето с доза надежда, тъй като в даденото от съдията триминутно продължение Тио Уолкът върна един гол. Росицки го изведе в наказателното поле и англичанинът нанесе остър удар от малък ъгъл между краката на Де Хеа.

В самото начало на второто полувреме Арсенал започна малко по-уверено, но Юнайтед първи стигна до голово положение и Ашли Йънг нанесе опасен удар от десетина метра, като Шчесни трябваше да прави важно спасяване до гредата.

Все пак Арсенал също успя да създаде красиво отиграване, при което Росицки подаде параболичен пас зад защитата и Ван Перси стреля плътно от воле, но този път бе ред на Де Хеа да прави чудесно спасяване до гредата.

"Артилеристите" имаха и още една добра атака, при която Аршавин получи извеждащ пас по крилото и надбяга Смолинг, за да стигне наказателното поле, но там ударът му получи лек рикошет и излезе в корнер на половин метър до гредата.

В 58-та минута грешно изнасяне на топката от страна на Коклен доведе до невероятно положение за Юнайтед. Том Клевърли размени двойно подаване с Ернандес и остана абсолютно сам срещу вратаря около точката на дузпата, но ударът му бе изключително несериозен и практически подари топката в ръцете на Шчесни.

Натискът на домакините се бе увеличил отново и три минути по-късно Ашли Йънг се оказа на стрелкова позиция, но Шчесни отново спаси.

Младият вратар на лондончани спаси отбора си на няколко пъти, но в 64-та минута се оказа виновник за четвъртия гол на Манчестър Юнайтед. Уейн Руни спечели пряк свободен удар пред наказателното поле и подобно на гола през първото полувреме чукна топката към Ашли Йънг, за да му я спре встрани. Шчесни тръгна веднага към ъгълът зад стената, но този път Руни насочи топката във вратарския ъгъл и тя влетя в опразнената мрежа.

Три минути по-късно нещата започнаха да стават катастрофални за Арсенал, тъй като Юнайтед вкара и пети гол. След неуспешен опит за изкуствена засада, Уейн Руни изведе Нани сам срещу вратаря и португалецът технично копна топката покрай Шчесни.

След още две минути само късметът спаси Арсенал от шести гол. Уейн Руни видя, че Шчесни бе излязал леко пред голлинията си и отправи страхотен прехвърлящ удар отдалеч и топката преодоля вратаря, но се удари в гредата.

Шестият гол обаче не закъсня и падна още в следващата атака. Влезлият като резерва Парк и Ашли Йънг размениха подавания пред наказателното поле и кореецът отправи удар между краката на Джору, който прати топката неспасяемо до страничната греда.

Все пак в 74-та минута ако не друго, Робин ван Перси най-сетне се отпуши. Дженкинсън бе изведен по крилото зад защитата и след като центрирането му не бе изчистено добре, топката попадна на волето на холандския нападател и той отблизо опита да скъса мрежата.

Този гол обаче не можа да повлияе позитивно на гостите и вместо това петнайсет минути преди края те останаха с човек по-малко. Хавиер Ернандес получи извеждащ пас зад защитата и след като Дженкинсън го фаулира отзад, справедливо получи втори жълт картон.
Уейн Руни отново застана зад топката и този път опита да изненада Шчесни, като не комбинира с Ашли Йънг, а стреля директно, но не уцели вратата.

Десет минути преди края Арсенал бе ударен от второ тежко съдийско отсъждане. Патрис Евра проби в наказателното поле и този път Тио Уолкът изигра обратната роля спрямо първото полувреме, извършвайки нарушение отзад. Съдията абсолютно правилно показа бялата точка, а Уейн Руни успя да оформи своя хеттрик.

Пет минути преди края Аарън Рамзи нанесе нелош удар от десетина метра, но неточно.

Изглеждаше, че мачът се доиграва, но не така мислеше Ашли Йънт. В първата минута от допълнителното време крилото на Манчестър Юнайтед практически направи копие на гола си от първото полувреме със страхотен фалцов удар.

В 93-та минута пък Евра направи опасно включване в наказателното поле и поднесе назад за удар от упор на Парк, но след лек рикошет в защитник топката профуча над гредата.

Манчестър Юнайтед - Арсенал 8:2